Nevýhodou mnohých stavebných pozemkov je chýbajúca elektrická prípojka. Možno si poviete, že elektrinu zatiaľ nepotrebujete, skôr či neskôr však budete musieť napájať miešačku, ručné náradie či osvetlenie. Vybavenie prípojky pritom pokojne zaberie aj 4 mesiace. Prečítajte si, prečo je lepším riešením prenájom elektrocentrály.
Elektrocentrála je často najrozumnejším riešením
Aktívna elektrická prípojka nemusí byť samozrejmosťou na každom pozemku. Na novovytvorenom stavebnom pozemku možno už máte prípojkovú skrinku, no elektromer v nej môže chýbať. Vyhraté to nemáte ani pri starších domoch. V prípade, že je elektrina odpojená, distribučná spoločnosť vás znovu nepripojí, kým nebudete spĺňať aktuálne podmienky pripojenia.
V praxi to znamená prípojku na hranici pozemku prístupnú z ulice a s platnou revíziou. Vo väčšine prípadov sa rekonštrukcii prípojky nevyhnete. Pripravte si teda cca 700 eur, 3 – 4 mesiace čakania a pevné nervy pri „papierovaní“. Často je rozumnejším riešením elektrocentrála.
Prenájom elektrocentrály spojazdní osvetlenie, stroje i náradie
Je pravda, že na mnohých staveniskách sa bez elektriny zaobídete, otázka však je, dokedy. Elektrinu budete potrebovať na napájanie miešačky a ďalších strojov, nevyhnutná je tiež pre ručné náradie a osvetlenie. To platí najmä pre zimné obdobia, kedy sa stmieva už pred štvrtou hodinou, počas ktorej môžu byť práce ešte v plnom prúde. Dostatočné osvetlenie staveniska je nevyhnutné aj kvôli bezpečnosti.
Elektrocentrál existuje viacero druhov. Malé kufríkové sú síce ľahko prenosné a dobre odhlučnené, na stavebné práce však majú nízky výkon. Stacionárne elektrocentrály sú zase dosť ťažké, rozmerné a majú vysokú spotrebu. Sú teda vhodné skôr pre väčšie staveniská. Kompromisom sú rámové elektrocentrály, ktoré dokážu preniesť aj 2 osoby, napriek tomu majú dostatočne vysoký výkon na napájanie všetkého potrebného. Často sú vybavené aj trojfázovými 400 V zásuvkami.
Ak zvažujete prenájom elektrocentrály, nezabudnite na predimenzovanie výkonu. Elektromotory a niektoré iné spotrebiče totiž pri spúšťaní odoberajú niekoľkonásobne vyšší prúd než pri bežnej prevádzke. Potrebný výkon elektrocentrály odhadnete tak, že spočítate príkony všetkých zariadení, ktoré chcete súčasne napájať. Následne toto číslo navýšite o min. 30 %, pri strojoch s výkonnými elektromotormi pokojne aj o 100 %.
Požičovňa stavebných strojov vyrieši problém okamžite
Ceny kvalitných elektrocentrál začínajú na vyšších stovkách eur, pri výkonnejších modeloch počítajte aj s tisíckami. To nie je zanedbateľná investícia, obzvlášť ak staviate svojpomocne. Lepším riešením je požičovňa stavebných strojov, mnohé z nich ponúkajú okrem strojov aj elektrocentrály, osvetlenie a ďalšie pomôcky pre stavebné práce.