Pondělí, 15 července, 2024
- Reklama -události

Murované ploty sú investíciou, ktorú si budete pochvaľovať: prečo to tak je?

Redakce doporučuje

Široký výber plotových systémov vám umožňuje vybrať si riešenie podľa vkusu, rozpočtu aj očakávaných vlastností. Od klasického pletiva cez murované oplotenia až po gabiónové či drevené ploty, vybrať si napriek širokému výberu však nemusí byť jednoduché. Čo sa oplatí vedieť o murovaných plotoch, aké sú v porovnaní s inými riešeniami a v akom smere sa do nich oplatí investovať?  

Ochránia pred prachom, hlukom aj zvedavými pohľadmi

Murované oplotenia vám doprajú dostatok súkromia a v závislosti od vyhotovenia a výšky dokážu váš pozemok ochrániť pred nadmerným hlukom aj prachom z okolia. V prípade že sa rozhodnete pre murovaný plný plot, počítať môžete aj s dokonalou ochranou pred zvedavými pohľadmi okolia. V tomto pohľade sú murované ploty prakticky bezkonkurenčné. 

Minimálne nároky na údržbu

Pri výbere oplotenia nepozerajte iba na jeho dizajn. Pre celkovú životnosť aj funkčnosť plotového systému je dôležité posúdiť nároky na údržbu. Napríklad drevené ploty si vyžadujú pravidelnú starostlivosť, pričom po rokoch si vyžaduje aj prebrúsenie, o ktoré sa môžete pokúsiť buď svojpomocne, alebo sa obrátiť na odborníkov. Pri prebrusovaní vám nepostačia iba ochranné okuliare, brúska ale nevyhnutné sú aj určité zručnosti a šikovnosť, aby ste dreveným plotovým lamelám vrátili pôvodný vzhľad. V prípade kvalitné zhotoveného murovaného plota sa o pravidelnú údržbu obávať nemusíte, bude totiž stačiť ak plot z času na čas prepláchnete čistou vodou.  

Navrhnite si murovaný plot podľa seba

V prípade, že uprednostníte murovaný plot, môžete popustiť uzdu svojej kreativite tak, aby sa oplotenie hodilo k architektúre vášho domu. Tak ako sa skvele hodia k tradičnej architektúre, tak výborne obstoja aj popri moderných domoch navrhnutých podľa najnovších trendov. Murovaný plot navyše do bodky splní vaše predstavy, v prípade, že oceníte aj jeho dekoratívnu funkciu, doplňte ho o drevené alebo hliníkové lamely. Ak vám zas záleží na funkčnosti, nebojte sa uprednostniť plný murovaný plot. 

Šikovnejší si murovaný plot postavia aj svojpomocne a tým ušetriť

Aby sme murované ploty iba nevyzdvihovali do nebies, treba dodať, že častou námietkou voči výhodám je relatívne drahšia realizácia. Vybudovať kvalitné murované oplotenie je totiž pomerne prácne, vyžaduje si veľa materiálu a tiež čas. 

Oproti tomu, rôzne stavebnicové plotové systémy z WPC, dreva či pletivo sú na realizáciu omnoho jednoduchšie a tým pádom aj lacnejšie. Murovaný plot si vyžaduje kvalitne vybudované základy a tiež dodržanie postupu prác a tiež celý rad pracovných pomôcok, medzi ktoré patrí napríklad aj podložka na kľačanie. Ušetriť môžu tí, ktorí si zvládnu murovaný plot postaviť svojpomocne. Na druhej strane, ani finančná náročnosť realizácie nie je dôvodom, prečo murované ploty zavrhnúť. Treba si uvedomiť, že kvalitný murovaný plot je dlhodobou investíciou a v týchto prípadoch sa šetriť neoplatí.  

Foto: elements.envato.com

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Prečo sa vám oplatí transportný vak na párty stan

Konštrukciu aj opláštenie stanu je potrebné adekvátne chrániť. Prečo sa oplatí zaobstarať si na tento účel špeciálny transportný vak?Prečo...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img