Zatiaľ čo v niektorých prípadoch sa objavia len párkrát v prvom a poslednom mesiaci, iné tehotné ženy sa s ním stretávajú po celú dobu tehotenstva. Aká je najúčinnejšia prevencia a prvá pomoc pri pálení záhy v tehotenstve?
Počas tehotenstva sa telo rodičky veľmi výrazne mení a niekedy nie je celkom jednoduché určiť, čo ktorá zmena znamená. Pálenie záhy sa navyše prejavuje rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa jedná o pálenie či bolesť v oblasti hrude, krčných stavcov, pod rebrami alebo za hrudnou kosťou. V iných prípadoch môže mať pálenie záhy podobu žalúdočných kŕčov, nevoľnosti, nechuti do jedla či horkosti v ústach. Je dôležité si tieto príznaky všímať av prípade, že sa objavujú pravidelne, navštíviť svojho lekára. Môže totiž ísť o vážnejšiu zdravotnú komplikáciu, ktorú je lepšie vyriešiť čo najskôr.
Najčastejšou príčinou pálenia záhy v tehotenstve bývajú hormonálne zmeny, ktorých vplyvom dochádza k zníženej funkcii uzáveru nachádzajúcemu sa medzi žalúdkom a pažerákom. Druhou najčastejšou príčinou je potom zväčšujúca sa maternica, ktorá tlačí na žalúdok a posúva ho vyššie. Môže sa však jednať aj o pálenie záhy v dôsledku zlého stravovania, tento problém môže nastať po skonzumovaní čokolády, citrusov, čerstvého pečiva, vajec natvrdo, paprík, paradajok, cibule, cesnaku, strukovín, kávy či veľmi kyslých, sladkých, korenených a mastných potravín a pokrmov. Pálenie záhy v tehotenstve môže tiež súvisieť s častým ohýbaním v páse, prenášaním ťažkých predmetov, nedostatočným spánkom či s nadmerným stresom. Pálenie záhy môže mať za príčinu celkovo nadmernú konzumáciu, prejedanie alebo nedostatok tekutín. Nie je tiež vhodné ísť si hneď po jedle ľahnúť, pretože v ľahu je žalúdok položený vyššie ako pažerák. Pokiaľ už si ľahnúť musíte, ľahnite si na ľavý bok a podložte si hlavu, je tak menšia šanca, že žalúdočné šťavy preniknú do pažeráka.
Ak je to možné, skúste zmeniť svoje stravovacie návyky. Vysledujte potraviny, po ktorom sa pálenie záhy dostavuje, a obmedzte ich konzumáciu. Pokiaľ už sa pálenie záhy dostaví, existuje niekoľko trikov, ktoré vám prinesú okamžitú úľavu. Vypite pohár vlažnej vody, do ktorej si môžete pridať štipku jedlej sódy. Z potravín pomáha nastrúhaná mrkva či zázvor, ideálne v podobe čaju. Prvou pomocou môže byť aj žuvačka, pretože žuvanie pomáha urýchliť trávenie. Vyskúšať môžete aj jablkový ocot, kurkumu alebo chioskú mastichu. Pálenie záhy v tehotenstve väčšinou samo odznie už niekoľko dní po pôrode. Ak sa tak nestane, je vhodné nič neriskovať a navštíviť svojho lekára, prípadne gastroenterológa.
Jednou z možných príčin pálenia záhy môže byť aj infekcia baktérií Helicobacter pylori. To v prípade, že vás pálenie záhy trápi pravidelne aj niekoľkokrát za týždeň. Chioská masticha je živica rečíka lentišku, stromu rastúceho na gréckom ostrove Chios, ktorej priaznivé účinky na ľudské zdravie sú známe už viac ako tisíc rokov. Tento doplnok stravy je ponúkaný v mnohých variantoch a používa sa najmä na zaistenie správneho fungovania žalúdka a zdravý stav našej tráviacej sústavy. Masticha obsahuje 80 účinných látok s preukázateľnými antibakteriálnymi, antimykotickými či antiseptickými účinkami. Je veľmi nápomocným doplnkom stravy aj pri mnohých ďalších problémoch ako sú peptické vredy, zápal či bolesť žalúdka, vysoký cholesterol, ateroskleróza či Crohnova choroba.