Středa, 31 května, 2023
- Reklama -události

Parkety alebo laminát?

Redakce doporučuje

Ak hľadáte alternatívu k masívnym parketám nenáročnú na údržbu, čoskoro budete stáť pred výberom medzi parketami a laminátom.  Oba produkty sú veľmi pevné a ľahko sa inštalujú, čo je hudba pre uši každého, kto nie je kutil. Predstavíme vám kľúčové rozdiely medzi parketami a laminátom.

Je laminát to isté ako parkety?

Laminátové parkety vyzerajú  podobne ako parkety vyrobené z dreva. Často vyzerajú takmer identicky. A tiež sú zo značnej časti vyrobené z dreva. Rozdiel je v tom, že pri lamináte je základným materiálom drevený kompozit (napr. drevotriesková doska), zatiaľ čo pohľadový povrch je vyrobený z potlačeného dekoračného papiera. Parkety sú vyrobené z prírodného dreva. Vzhľad laminátu určuje tlačený dizajn dreva na vrchnej vrstve, ktorá je zakončená transparentným náterom. Vďaka tomu sa ľahko udržiava a je odolný, ale menej autentický.

Napriek často nápadnej podobnosti s autentickými drevenými parketami sú rozdiely v kvalite zrejmé, nielen čo sa týka pocitu a vyžarovania materiálu, ale aj akustiky. Laminát vytvára pri chôdzi podstatne viac hluku. Laminátové podlahy prinášajú zas výhodu týkajúcu sa inštalácie. Dokážete to aj sami bez odbornej pomoci.

Pozor na slnko

Parkety svojou povahou vytvárajú prirodzenú, útulnú atmosféru v každej miestnosti. A pokiaľ ide o teplo pod nohami, podlaha z pravého dreva je neprekonateľná. Parketová podlaha je vyrobená z dreva, ktoré je prírodným materiálom, a preto má oproti laminátovej podlahe ešte jednu menšiu nevýhodu. Slnečné žiarenie môže spôsobiť zafarbenie. V závislosti od druhu dreva môže byť svetlejšie, tmavšie alebo môže získať žltý nádych. Laminát má na stupnici modrej vlny číslo 8, čo je jedno z najlepších skóre za farebnú stálosť, takže laminátové podlahy nemenia farby na slnku. Na rozdiel od laminátových podláh je možné parketové podlahy obrúsiť (dokonca aj vo viacvrstvovej verzii), čo znamená, že majú dlhšiu životnosť ako laminátové podlahy, ale vyžadujú si väčšiu investíciu. Vyššia cena sa však oplatí vďaka potenciálne dlhšej životnosti.

Parkety majú dobrú ekologickú bilanciu. Na výrobu je potrebné relatívne málo energie, majú obrovskú životnosť a ich surovina je obnoviteľná. Laminát je odolný, jeho farba sa nemení a je cenovo dostupnejší. Tak ktorý materiál si vyberiete?

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Trampolínové parky ponúkajú zábavu a relax pre celú rodinu.

Chceli by ste plnohodnotným a najmä zábavným spôsobom využiť čas zaslúženej dovolenky či víkendového voľna? Radi by ste strávili...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img