Sená nádcha je často skloňovaným pojmom predovšetkým počas jari a letných mesiacov. Poznáte všetky jej príznaky?
Čo sa dozviete?
- Čo je senná nádcha
- Kedy sú prejavy sennej nádchy najčastejšie
- Akými príznakmi organizmus reaguje na alergény
- Ako bojovať s príznakmi sennej nádchy
Senná nádcha
Senná nádcha je istým typom alergickej reakcie organizmu na rôzne alergény. Pri sennej nádche hovoríme najčastejšie o peľoch kvetov, bylín, tráv či stromov. Príznaky sennej nádchy sú v podstate odpoveďou imunitného systému pri kontakte s alergénom. Senná nádcha príznaky prirodzene prejavuje predovšetkým v jarnom období, ale i počas leta a jesene.
Viete ale rozpoznať všetky príznaky, ktorými vám telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku?
Sennú nádchu si mnohí najčastejšie spájajú s podráždením nosovej sliznice. Týmito prejavmi organizmus reaguje pri vdýchnutí alergénu. V takom prípade môžete pociťovať svrbenie a pocit upchatého nosa. K spomínaným nepríjemnostiam sa pridružuje výtok z nosa, opuchnutie nosovej sliznice či časté kýchanie.
Pri kontakte s očami reaguje imunitný systém začervenaním, opuchom, slzením a nepríjemným pálením.
Okrem týchto príznakov k sennej nádche patria aj škrabanie v hrdle, svrbenie podnebia, alebo kašeľ. Neobvyklými nie sú ani bolesť hlavy, migréna, celková slabosť, únava a bolesť kĺbov. Ďalšie prejavy sennej nádchy môžete spozorovať aj na pokožke, na ktorej sa môžu objaviť vyrážky, začervenanie, puch alebo ekzém. Tieto príznaky bývajú tiež sprevádzané svrbením.
Príznaky sennej nádchy
- Podráždená nosová sliznica
- Opuch nosovej sliznice
- Upchatý nos
- Problémy s dýchaním
- Výtok z nosa
- Svrbenie nosa
- Kýchanie
- Kašeľ
- Svrbenie podnebia
- Škriabanie v hrdle
- Opuch očí
- Začervenanie očí
- Slzenie
- Pálenie očí
- Únava
- Slabosť
- Bolesť hlavy
- Migréna
- Začervenanie pokožky
- Ekzém
- Svrbenie pokožky
- Bolesť kĺbov
Ako bojovať s príznakmi sennej nádchy?
S nepríjemnosťami spojenými so sennou nádchou sa dá bojovať mnohými spôsobmi. Ak je to možné, mali by ste sa alergénom, ktoré ju spôsobujú čo najviac vyhýbať. Počas kvitnutia rastlín, na ktorých peľ ste alergickí, nenechávajte doma dlho otvorené okná a bielizeň sušte vo vnútri. Pomôcť by vám mohli aj protipeľové sieťky, alebo aj nosenie obyčajných slnečných okuliarov. Zvážiť môžete aj kúpu čističky vzduchu.
S príznakmi vám môžu pomôcť i rôzne medikamenty a liečba nasadená lekárom. Podporiť ju však môžete aj prírodnými doplnkami výživy. Medzi ne patrí aj Herb alerg s extraktom z listov pŕhľavy, kurkumy, kvercetínu, bromelaínu, piperínu, vitamínu C a zinku. Toto vegánske zloženie pomáha nielen pri prejavoch sennej nádchy, ale môže pôsobiť aj ako prevencia pred peľovou sezónou.