Sobota, 4 února, 2023
- Reklama -události

Vyhadzov a opätovný nábor – je to vôbec legálne – radí portál 123jobs.sk

Redakce doporučuje

V priebehu pandémie sa kedysi novinami mihli správy o zvláštnej taktike, ktorú použili napríklad Britské aerolinky. Zamestnávatelia bohužiaľ často používajú všelijaké pochybné praktiky a jednou z nich je práve táto – rozviazanie pomeru so zamestnancami a ich opätovný nábor, tentoraz však s horšími pracovnými podmienkami. Častejšie je to u veľkých zamestnávateľov, ktorí si to môžu dovoliť a u ktorých by nevadilo, keby na ich nové pracovné podmienky nepristúpili všetci zamestnanci. Táto praktika je rozšírenejšia, než ste si možno mysleli, len sa o nej toľko nevie. Do pozornosti médií sa dostane len v tom prípade, keď sa vykoná zle. A to je najčastejšie v situáciách, kedy sú dané firmy v naozaj veľkých ťažkostiach.

Nová zmluva, nové podmienky

Princíp vyhadzovania a opätovného náboru je jednoduchý. Zamestnávateľ by potreboval, aby jeho zamestnanec mal inú pracovnú zmluvu. Či už je to z dôvodu väčšej flexibility, presunu miesta výkonu práce alebo napríklad kvôli menším nákladom vďaka znižovaniu miezd, rozsahu pracovných hodín alebo škrtnutiu firemných benefitov. Aby dosiahol zmenu pracovnej zmluvy, rozhodne sa zamestnávateľ tu existujúcu ukončiť a podpísať so svojimi zamestnancami zmluvu novú. Je to ale trochu riskantný krok. Stále ide o prepustenie zamestnanca, preto pokiaľ sa nevykoná správne, môže ním zamestnanci vzniknúť nárok na uplatnenie svojich práv pri nespravodlivom prepustení.

Riskantný podnik

Zamestnávateľ nemá automatické právo na vykonanie tohto úkonu. Je nutné, aby na to mal dostatočne dobrý dôvod. Aj keď je samozrejme veľmi subjektívne, čo sa naozaj dá považovať za dostatočne dobrý dôvod. Hoci sa jedná o akt, ktorý bodne zamestnancom dýku do chrbta, je legálny. Na zamestnancoch potom je, aby hájili svoje práva av prípade, keď pre nich nová zmluva bude naozaj nevýhodná, tak na ňu nepristupovali a radšej si našli zamestnanie inde. Inzercia práce zadarmo na portáli 123jobs.sk ponúka prehľadné vyhľadávanie a ľahký kontakt s novým zamestnávateľom.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Vinylová podlaha: Výhody a nevýhody

Hľadáte cenovo dostupnú alternatívu k podlahe z tvrdého dreva alebo kameňa? Chcete vysokú úroveň prispôsobenia a flexibility dizajnu? Potrebujete,...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img