Čím viac sa však blížite k tomu dôležitému dňu, môžu vás všetky drobné záležitosti, ktoré treba zariadiť, doslova zavaliť. Aby ste si aj pri vzrastajúcich nárokoch (časových aj psychických) celé chystanie svadby užívali, skúste staviť na nasledujúce tipy, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa zbytočným stresom a prebudiť sa do dňa D v čo najlepšom rozpoložení.
Prvou vecou, ktorú by ste mali premyslieť už s väčším predstihom, je časový plán. Nemusíte mať detailne deň po dni rozplánovanú každú maličkosť, ale základné obrysy vám pomôžu sa postupne v prípravách dobre orientovať a naháňať sa na poslednú chvíľu. V záverečných týždňoch a dňoch môžete plánovať detailnejšie, pretože už budete mať konkrétnejšie predstavy.
Aj keď si môžete spočiatku myslieť, že všetko zvládnete sami, úplne sa na to nespoliehajte ani pri malej svadbe. Len tak vás organizačná náročnosť nebude mať šancu prekvapiť. Je otec ženícha zručný domáci majster a má cit pre detail? To by sa určite hodilo na výrobu a prichystanie výzdoby. Má svedkyňa talent rozosmiať ľudí? Napríklad by vám mohla pomôcť so svadobnou zábavou.
Skúste vziať do úvahy silné stránky členov svojich rodín a priateľov a požiadať ich, či by vám prípadne mohli s prípravami alebo s organizáciou počas vášho veľkého dňa pomôcť. Zrejme ich poteší, že im chcete do rúk zveriť dôležitú úlohu, a vezmú svoju úlohu zodpovedne. Možným riešením je tiež najať si svadobných koordinátorov. Tí s vami dôkladne skonzultujú vaše predstavy a následne sa postarajú o to, aby všetko bežalo ako na drôtikoch a vy ste si mohli len užívať krásny životný moment.
Odporúčanie: Ideálne už vopred vyberte, komu spoľahlivému vo svadobný deň zveríte svoje snubné prstienky a doklady. Určite by ste nechceli pár minút pred obradom premýšľať, na aké miesto ste ich položili. Túto úlohu si najčastejšie berie na starosť svedok ženícha.
Pár dní pred svadbou je dobré skontaktovať všetkých, ktorí sa na prípravách podieľajú, a uistiť sa, že so všetkým počítajú. Dohovorte sa s fotografom, kameramanom a DJom alebo kapelou, o koľkej majú kam doraziť a na ďalších podrobnostiach. Sčítajte konečný počet svadobných hostí a povedzte ho cateringu alebo reštaurácii. Na všetkých organizačných detailoch sa dohodnite aj v mieste konania obradu a následného programu. Ujasnite si tiež, kedy treba vyzdvihnúť napríklad kvety alebo tortu a kto sa o to postará. Pamätajte na to, že čím bude predbežný dohovor jasnejší, tým menší je priestor pre možné komplikácie a všetko prebehne plynulejšie.
Aby ste na nič dôležité nezabudli, bude sa vám v posledných dňoch hodiť aj zoznam, z ktorého si budete postupne odškrtávať, čo ste už zvládli. Ak vás predstava dlhého zoznamu úloh desí, skúste si ich rozdeliť do niekoľkých kategórií. Jedna z nich môže napríklad niesť nadpis „výzdoba“ a uvediete v nej všetko, čo váš veľký deň bude zdobiť. Prípadne aj dopíšete, či je potrebné niektoré z dekorácií dokončiť, dokúpiť alebo niekde vyzdvihnúť. Inú pomenujte napríklad „Deň vopred“ a spíšte v nej všetko, čo je v poslednom dni príprav potrebné stihnúť. Tu by malo byť dôležitým bodom aj nachystanie a kontrola obleku ženícha, šiat nevesty a šperkov a doplnkov. Pokiaľ plánovacie zoznamy využívate bežne, určite poznáte ten blažený pocit, ktorý sa po odškrtnutí úlohy dostavuje.
Na udržanie chladnej hlavy hrá veľkú úlohu aj to, aby bol váš každodenný režim v rovnováhe, aby ste mali dostatok pohybu aj spánku a čas venovať sa koníčkom a aby ste kvalitne jedli. Vhodné je do stravy zaradiť potraviny s vysokým obsahom vitamínu C, ktorý stimuluje produkciu antistresových hormónov v tele, a vitamínu B6, ktorý pôsobí ako prirodzené antidepresívum. Pravidelný spánkový režim prispeje k tomu, aby ste si počas príprav čo najlepšie oddýchli a boli na svoj deň svieži.
Dôležité je, aby svadba nebola jediným stredobodom vášho vesmíru niekoľko mesiacov. Udržiavanie rovnováhy vám bude priebežne pomáhať zachovať si odstup a uvedomovať si, že aj keď je pre vás svadba zásadným životným krokom, drobná zmena plánov alebo komplikácie nie je koniec sveta, pretože aj iné veci sú veľmi dôležité.
Pokiaľ je to aspoň trošku možné, snažte sa posledný večer pred svadbou už nezaoberať výhradne prípravami, ale ponechať si čas na odpočinok, do ktorého zaradíte čokoľvek, čo vám pomôže relaxovať. Môžete sa zahrnúť kozmetickou starostlivosťou, dať si niečo dobré na zub alebo pohár vína. Na tom, čo konkrétne si doprajete, toľko nezíde, hlavne by vám to malo pomôcť uvoľniť sa a myslieť len na to príjemné, čo vás na druhý deň čaká.
Či už vám v noci nerobilo problém sa dobre vyspať, alebo márne premýšľate, či ste zažmúrili oči aspoň na chvíľu, pozitívnym štartom do svojho dňa D nič nepokazíte. Snažte sa dobre naraňajkovať, aj keď máte pocit, že to veľmi nepôjde. Je totiž možné, že sa vám v najbližších niekoľkých hodinách nemusí podariť sa poriadne najesť, a hlad snúbencom na pokoji nepridáva. Sústreďte sa predovšetkým na to, aby ste sa správne naladili a nenechali sa rozhádzať drobnosťami.