Pondělí, 15 července, 2024
- Reklama -události

Túžite po bezproblémovej pleti bez vyrážok a jaziev?

Redakce doporučuje

U ľahších foriem akné môže pomôcť návšteva kozmetičky, ale v ťažších prípadoch je vhodné zveriť sa do rúk dermatológa.

Neliečené akné totiž môže veľmi rýchlo prejsť do fázy, kedy sa pod kožou tvoria cysty a ich následkom hlboké jazvy, ktoré dokážu potrápiť rovnako ako samotné akné.

Pupienky netrápia len adolescentmi, ale čoraz častejšie sa s ním stretávajú aj dospelí jedinci. Jeho vznik a priebeh je často spätý s hormonálnymi výkyvmi, ale veľký vplyv má aj nadmerný stres, zlá životospráva, najmä nadmiera jednoduchých cukrov a nezdravých potravín, fajčenie, alkohol, niektoré druhy liekov alebo nevhodná kozmetika. Vystopovať pravú príčinu vzniku akné je často veľmi zložité, vyžaduje trpezlivosť a niekedy sa nezaobíde bez pomoci odborníka.

„Liečba akné prebieha najprv konzultáciou. Je potrebné zhodnotiť stav, rozsah akné a prípadnú liečbu, ktorú klient v minulosti podstúpil. Podľa toho zvolíme najvhodnejšiu metódu liečby. Je možné napríklad lokálne terapie antibiotikami alebo retinoidmi. Využívame chemický peeling alebo laserové ošetrenia, s ktorými máme dobré skúsenosti. Je dôležité tiež zistiť, akú kozmetiku pacient používa a poprípade zvoliť aj vhodnejšie prípravky na jeho typ pleti,“ popisuje priebeh lekárskej liečby v Inštitúte Asklepion dermatologička MUDr. Helena Aksamitová.

Liečba akné pomocou chemického peelingu na báze ovocných kyselín spočíva v urýchlení obnovy vrchnej vrstvy kože. Lekár nanesie látku na problematické partie a čaká, kým začne pleť reagovať. Potom reakciu zneutralizuje a pleť premaže upokojujúcim krémom. Výsledkom je odstránenie zrohovatených častí kože a následná rýchlejšia tvorba nových buniek.

Oproti chemickému peelingu pôsobí laser v hlbších vrstvách kože, kde prostredníctvom tepla ničí zápal v mazových žľazách a pomáha hojiť akné. Laser odstraňuje aj zväčšené pozostatky akné a vylepšuje vzhľad jaziev. Už po prvom ošetrení je viditeľný úbytok nežiaducich prejavov, ale na úplné zahojenie vyrážok je spravidla potrebné ošetrenie laserom i chemickým peelingom niekoľkokrát zopakovať v odstupe 1 mesiaca.

Následkom ťažších foriem akné alebo nevhodnou domácou starostlivosťou zostávajú na pleti pozostatky po liečbe akné vo forme viac či menej hlbokých jaziev alebo farebných škvŕn. Rovnako ako pri liečbe akné lekár najprv zhodnotí stav jazvičiek a navrhne pacientovi vhodný liečebný plán, ktorý sa môže skladať z viacerých druhov ošetrení. Rovnako ako pri liečbe akné sa využívajú lasery napr. Smoothbeam, VRM laser alebo CO2 laser a chemický peeling, ktorý dokážu pleť vyhladiť a farebne zjednotiť.

Vhodnou voľbou pre problematickú pleť s rozšírenými pórmi a jazvičkami po akné je rádiofrekvenčné ošetrenie Infini. Vďaka mikroihličkám, ktoré prenikajú do kože, sa šíria elektormagnetické vlny do hlbších vrstiev, kde stimulujú tvorbu kolagénu, elastínu a sťahujú rozšírené póry. Lekár môže cielene nastaviť intenzitu aj hĺbku ošetrenia. Koža je bezpečne stimulovaná, pleť sa vypína a jazvičky vyhladzujú.

U hlbších prepadnutých jaziev je možné vedľa laserovej terapie využiť aplikáciu kyseliny hyaluronovej. Táto telu prirodzená látka sa vyrába v rôznych stupňoch zasieťovania, čo dermatológom umožňuje využívať kyselinu hyaluronovú nielen na hĺbkovú hydratáciu, ale aj na korekciu vrások a jaziev. V praxi to vyzerá tak, že lekár tenkou ihličkou aplikuje malé množstvo kyseliny hyalurónovej do priehlbiny a vyplní s ňou chýbajúci objem. Efekt ošetrenia je dlhodobý, vydrží zhruba 12 mesiacov podľa druhu použitého materiálu a typu pleti.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Prečo sa vám oplatí transportný vak na párty stan

Konštrukciu aj opláštenie stanu je potrebné adekvátne chrániť. Prečo sa oplatí zaobstarať si na tento účel špeciálny transportný vak?Prečo...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img