Pondělí, 27 května, 2024
- Reklama -události

Neestetické hrbolčeky na koži známe ako celulitída vie potrápiť nejednu ženu

Redakce doporučuje

Pomarančová koža najčastejšie postihuje „problematické“ partie na stehnách a zadočku, ale zďaleka nie je len estetickým problémom či signálom nadváhy. S celulitídou sa stretávajú aj štíhle ženy a my sa pozrieme, čo stojí za jej vznikom a ako si s ňou poradiť.

Okrem toho, že je pomarančová koža kozmetickým problémom, ktorého sa väčšina žien len ťažko zbavuje, je tiež signálom zdravotných problémov. Sama o sebe však nie je rizikom. Ak celulitída postupuje a zhoršuje sa, môže nás varovať pred problémami, ako je nedostatočná funkcia lymfatického systému, problematické odvádzanie odpadových látok z metabolických procesov alebo žilová nedostatočnosť a vznik kŕčových žíl.

Poznáte ju ľahko: nevzhľadné hrbolčeky, jamky, nerovnosti a ryhy na koži. Pojem celulitída pritom nie je presný, častým používaním ale doslova zľudovel. V skutočnosti celulitída znamená zápal buniek, ktorý treba riešiť lekárskou starostlivosťou. Naopak to, čo väčšinou nazývame celulitídou, je správne celulita.

Za celulitídou stojí porucha cirkulácie lymfy a zadržiavania vody v tukových bunkách. Jej vznik ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov:

• genetická predispozícia
• životný štýl
• pohybové a stravovacie návyky
• užívanie hormonálnej antikoncepcie

Neobľúbená celulitída vzniká v podkožnom tkanive, kde majú taktiež zakončenie lymfatickej cievy. Pokiaľ je lymfatická drenáž nedostatočná, dochádza k pomalej cirkulácii a voda sa hromadí v medzibunkovom priestore. Podkožné tukové tkanivo nás chráni predovšetkým pri tepelnej izolácii, pred mechanickými vplyvmi ako je tlak či nárazy a je zásobárňou vody a energie. Ženy na rozdiel od mužov majú dvojnásobok tukových buniek, ktoré pri nadmernej výžive zväčšujú svoj objem až dvestokrát. Tukové lalôčiky sa napĺňajú nepravidelne, čo sa prejavuje navonok ako hrbole a jamky. U mužov sa naopak celulitída vyskytuje v miestach pôsobenia mechanického tlaku oblečenia či opasku a môžeme ju pozorovať na pleciach, zadku a bruchu, alebo v dôsledku konzumácie niektorých potravín s hormónmi.

Jej vznik je čiastočne daný geneticky a je možné ho oddialiť alebo dokonca zastaviť. K vzniku prispievajú ženské hormóny – estrogény a rizikovou skupinou sú aj mladé dievčatá a ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu. Estrogén zvyšuje ukladanie tuku do tukových buniek a zadržiavanie vody v tele. Pôsobenie hormónov na ukladanie tuku v tele zhoršuje aj nedostatok pohybu.

• Nadváha a obezita
• Zlé stravovacie návyky – nadmerná konzumácia živočíšnych tukov, cukru, slaných pochutín a nadmerné používanie soli s obsahom sodíka, káva a alkohol, fajčenie, nedostatok ovocia a zeleniny a nedostatočný pitný režim.
• Zhoršovať ich môže tiež tesná a škrtiaca bielizeň i začínajúce prejavy kŕčových žíl.

Upravte svoj životný štýl. Zmena by mala byť trvalá a celoživotná. Pomôžu vám aj rôzne kozmetické procedúry.

Lymfodrenáž, ktorá môže byť vykonaná prístrojom alebo ručne, ale hlavne odborníkom. Pomocou jemných hmatov v miestach výskytu lymfatických uzlín sa zlepšuje obeh lymfy. Tekutina sa vylúči von as ňou aj produkty látkovej výmeny a metabolizmu.

Vyvážená strava. Úprava životosprávy a zdravá výživa sú základom. Pokiaľ si neviete rady, ako vhodne nakombinovať pomer bielkovín, tukov a sacharidov, odporúčame obrátiť sa na výživového poradcu a nutričného špecialistu.

Pitný režim: doprajte si dostatok tekutín, najmä čistej vody. Je dôležitá pre látkovú výmenu, cirkuláciu krvi a lymfy v tele. V ideálnom prípade je dobré vylúčiť alkohol.

Cvičte a hýbte sa.

Kozmetické prípravky na celulitídu: Skvelým pomocníkom je rôzna telová kozmetika ako škoricové zábaly, tonika a krémy. Obľúbená značka WELEDA ponúka telové krémy a oleje nielen proti celulitíde, ale aj pre celkovú starostlivosť o pokožku. Pre lepší efekt sa odporúča vykonávať pravidelne aj peeling pokožky, ktorý odstráni odumreté bunky z povrchu a pokožku mierne vyhladí. Potom je pokožka lepšie pripravená absorbovať krém na celulitídu a látky proti celulitíde. Rôzne sety obsahujú aj masážne kefy či prístroje, ktoré podporia prekrvenie kože, uľahčia masírovanie aj odstránenie celulitídy.

Doplnky stravy v podobe čajov a byliniek, ktoré podporujú vylučovanie a prečistenie tela (púpava), podporu normálnej činnosti obehovej sústavy (pýr) a normálnu funkciu močových ciest (kvet vresu). Podobne pôsobí aj žihľava, fenikel a pagaštan.

Úplné vyhladenie pokožky či zlom v priebehu nástupu celulitídy nie sú možné bez dodržiavania všetkých vyššie spomínaných bodov. Ich poctivé využitie a kombinácia vám pomôže nielen na potlačenie prejavov celulitídy, ale budete sa tiež cítiť ľahšie a zdravšie.


Redakcia radí: Vyskúšajte zaujímavé rady a tipy pre svoje zdravie.


- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Letná dovolenka vo Vysokých Tatrách

Vysoké Tatry sú skvelou voľbou pre letnú dovolenku plnú zážitkov a oddychu. Či už cestujete s malými deťmi, zvedavými...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img