Pondělí, 15 července, 2024
- Reklama -události

Je pre váš relax lepšia fínska sauna či infrasauna?

Redakce doporučuje

Domáca sauna je o jedinečnej príležitosti zbaviť sa nahromadeného stresu a dopriať si oddych kedykoľvek sa vám zachce v pohodlí domova.

Stres je neodmysliteľnou súčasťou každodenného života. Nie vždy je možné vyhnúť sa mu. Riešením a zároveň prevenciou ochorení je naučiť sa stres zvládať. Je totiž dokázané, že dlhodobo zvýšené hladiny stresových hormónov vedú k chronickému zápalu v organizme a vzniku celého spektra rozličných chorôb.

Avšak život má každý z nás vo svojich rukách. Vyhovárať sa na náročnú dobu nemá žiadny zmysel. Veď to poznáte – kto chce hľadá spôsoby, kto nechce tak dôvody. Prestaňte sa vyhovárať a pátrajte po tom, ako stres vo svojom živote eliminovať. Jedným z účinných riešení je domáca sauna.

Fínske sauny verzus infrasauny

Medzi najpopulárnejšie typy domácich sáun patria fínske sauny a infrasauny. Pre fínske sauny je typická vysoká teplota od 80 do 100 stupňov Celzia a nízka vlhkosť vzduchu do maximálne 20 percent. Pričom vlhkosť je možné zvyšovať polievaním lávových kameňov. Saunovanie vo fínskej saune má svoje zásady. Po každom pobyte v saune je dôležité schladiť sa v ľadovej kadi, bazéne alebo studenej sprche.

Nie každému vyhovujú fínske sauny. Ak si neviete predstaviť absolvovanie niekoľkých saunovacích cyklov v poriadnom teple s následným ochladením sa, je pre vás výborným riešením infrasauna. V infrasaune sa teplota pohybuje do maximálne 60 stupňov a teplo v nej je oveľa znesiteľnejšie. Takisto po saunovaní nie je potrebné ochladenie v ľadovej vode.

Fínske sauny aj infrasauny sa čoraz častejšie objavujú aj v slovenských domácnostiach. Pohodlne sa zmestia nielen do rodinných domov, ale aj menších bytov. Vďaka tomu si saunovanie môže užívať naozaj každý. Napríklad tradičné fínske sauny Zen si ľahko zmontujete doma sami vďaka jednoduchému stavebnicovému systému. Potom vám už nič nebráni v dokonalom relaxe.

Saunovanie pomáha relaxovať

Saunovanie má zásluhu na uvoľnení svalstva, podpore krvného obehu a uvoľňovaní endorfínov, čarovných hormónov šťastia. To sa prejaví v podobe fyzickej i psychickej úľavy.

Ak sa pozrieme na benefity pravidelného pobytu v saune z hľadiska duševného zdravia, tak sa spája so zmiernením depresie a únavy, podporou chuti do jedla, elimináciou stresu a úzkosti. Napríklad štúdia japonských vedcov sa zamerala na pozitíva infrasauny. Pacientov s depresiou, únavou a nechutenstvom rozdelili do dvoch skupín. Jedna z nich absolvovala procedúry v infračervenej saune. Táto skupina v porovnaní s kontrolnou dosiahla významné zlepšenie symptómov a tiež dokázali ľahšie relaxovať.

Ďalšia štúdia skúmala účinky tepla na ľudí vo veku v priemere 51 rokov. Išlo o mužov i ženy. Po jednom saunovaní nechali účastníkov štúdie vyplniť dotazníky týkajúce sa ich nálady. Išlo, napríklad o mieru únavy, úzkosti či pociťovania hnevu. Aký bol výsledok? Účastníci zaznamenali po saunovaní zlepšenie nálady.

Ktorá je lepšia?

Ak pred kúpou vlastnej sauny riešite otázku, či je z hľadiska celkového relaxu lepšia fínska sauna, alebo infrasauna, jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje, nakoľko závery vedeckých štúdií sa rôznia.

Rozhodnite sa podľa toho, čo vám vyhovuje. Každý z nás je jedinečný. Zatiaľ čo jednému plne vyhovuje fínska sauna, pre druhého môže byť nie práve najpríjemnejším zážitkom. Z tohto dôvodu je najlepšie vyskúšať si saunovanie vo fínskej saune i infrasaune so všetkým, čo k tomu patrí. Počúvajte svoje telo, všímajte si, ako sa cítite počas i po saunovaní. Na základe skúseností si vyberte typ sauny, ktorá je pre vás ideálna.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Prečo sa vám oplatí transportný vak na párty stan

Konštrukciu aj opláštenie stanu je potrebné adekvátne chrániť. Prečo sa oplatí zaobstarať si na tento účel špeciálny transportný vak?Prečo...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img